Dr Anna Wrzochal

DIETETYK
dr n. o zdr. inż. Anna Wrzochal – dietetyk, psychodietetyk, technolog żywności i żywienia z wykształcenia i pasji oraz propagatorka zdrowego stylu życia.
Ania jest założycielką Świętokrzyskiej Kliniki Dietetyka i wykładowcą na dwóch kieleckich uczelniach. Jest też autorką wielu artykułów naukowych i książek m.in. „Żywienie jako element profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych” i „Żywienie dziecka. Od narodzin do pierwszego roku”.
Ania ukończyła dwustopniowe studia stacjonarne na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka – specjalność Dietetyka Ogólna oraz Żywienie Człowieka z Dietetyką, a także studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka w Gdańsku i żywienie kliniczne w Krakowie oraz z wyróżnieniem obroniła doktorat.
dr n. o zdr. inż. Anna Wrzochal będzie czuwać nad zdrowiem, sylwetką, dobrym samopoczuciem, dietami, zbilansowaniem składników oraz edukacją żywieniową pacjentów.

W ofercie znajduje się przede wszystkim:

– leczenie niedowagi, nadwagi i otyłości,
– leczenie żywieniowe w wybranych jednostkach chorobowych (m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, hipercholesterolemia, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto i wiele innych),
– żywienie dzieci, młodzieży i osób starszych,
przygotowanie żywieniowe do ciąży, żywienie w ciąży oraz pomoc w powrocie do prawidłowej masy ciała po porodzie,
– diety dla sportowców,
–  diety alternatywne (dla wegetarian, wegan etc.),
– nauka robienia zakupów, czytania etykiet, gotowania,
–  wsparcie psychodietetyczne.
Na konsultacji stacjonarnej można wykonać analizę składu ciała profesjonalnym analizatorem InBody 120. Taki pomiar pozwala sprawdzić przede wszystkim masę ciała, BMI, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, całkowitą zawartość wody w organizmie i wiele innych parametrów.

PSYCHODIETETYK
Psychodietetyk zajmuje się holistycznym podejściem do kwestii żywienia i zaburzeń odżywiania. Odkrywa motywy stojące za zachowaniami żywieniowymi oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Skupia się nie tylko na doborze odpowiedniej diety i liczeniu wartości odżywczych, ale przede wszystkim proponuje sposoby na zmianę obecnych nawyków. Wyciąga wnioski z historii pacjenta, wykorzystuje różnorodne techniki terapeutyczne i ćwiczenia, aby pomóc wprowadzić nowe zalecenia w życie. Psychodietetyk pomoże nie tylko zmienić nasze zachowania żywieniowe, ale także sposób myślenia o swoim ciele i diecie. Dodatkowo wzbudzi motywację do działania.
Z pomocy psychodietetyka powinny skorzystać osoby:
które mają niedowagę, nadwagę czy otyłość (poprzednie próby wprowadzenia zmian nie przyniosły oczekiwanych i trwałych efektów; przyczyna tego niepowodzenia może wynikać nie tylko z samego sposobu odżywiania się, ale może mieć podłoże psychiczne, które dzięki dogłębnemu wywiadowi i obserwacji pomoże odkryć psychodietetyk),
które mają zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, bulimia, ortoreksja, zespół kompulsywnego objadania się,
które mają problem z akceptacją własnego ciała (w tym nastolatki, które nie potrafią zaakceptować zmieniającego się pod wpływem dojrzewania ciała),
którym brakuje motywacji do zmian,
które wpadły w błędne koło modnych (ale niekoniecznie dobrych dla zdrowia) diet alternatywnych i ciągle „są na diecie”,
które czują, że tracą kontrolę nad jedzeniem i zajadają emocje.